sadsad x
asdasd
Bisiklet Zinciri Nasıl Yağlanır. 11.02.2022

Bisiklet Zinciri Nasıl Yağlanır.

Bütün bisiklet kullanıcıları zincirin yağlanması gerektiğini bilir fakat bir çok kullanıcı bu işlemi yanlış yaparak çok yağlam kirli zincir yağlama yada ucuz yağlar kullanarak parça ömürlerini düşürerek performansını düşürebiliyor. Doğru zincir yağlama için bilmemiz gerekenleri aşağıdaki başlıklar üzerinden öğrenebiliriz.

Neden Yağlamayız ?

Vites sistemimizde zincir ruble aynakol ve arka aktarıcı makaraları yüksek sürtünme ile çalıştığı ve dış etkenlerden korunması için yağlanması ve temizlenmesi gerekir.

Bisiklet Zincirimi ne zaman yağlamalıyım ?

Bu durum bütün kullanıcılar için çok değişken bir durumdur yağmurda çamurda ormanda kullanım sonrası hemen yağlama gerekebilir yada sadece günlük kullanıcılar için göz ile bakıldığında zincir kirlendiği yada yağ kuruduğu zaman uzun zamanlarda yağlama yapılabilir.

Nasıl Zincirim Yağlamam Gerekir ?

Zincir yağlamadan önce bilmemiz gereken en temel durum kirli zincir üzerine yağ sürülmez çünkü bu durum kiri yükselterek daha fazla çamurlanmasına neden olur. Zincirimizi temizleyip kuruladıkdan sonra iki baklada bir damla ve aynakolunuzu geriye çevirerek bütün vitesgrubunuzu kolaylıkla yağlıyabilirsiniz.

Hangi Yağ Modelini Kullanmam Gerekir ?

Yağlar bisiklet kullanım alanları ve mevsimlere göre değişkenlik gösterebilir. 4 mevsim, kuru hava, ıslak hava gibi türler ve damla sprey gibi kullanım biçimine göre değişkenlik gösteren yağ modelleri bulunmaktadır.

Zincirim yağlarken dikkat edilmesi gerekenler ?

Bilinmedik yağlar kullanılmamalıdır bu durum vites kullanım ömrünüzü kısaltabilir.

Kirli zincir ve ruble gruba yağlanmaz bu işlem yağlama değil kirlenmeyi yükseltme olur.

Fren grubuna yağ sıçratmamaya dikkat etmeniz gerekir çünkü frenin amacı durdurmak yağların amacı sürtünmeyi düşürmektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.